Ośrodek Jeevodaya- Indie

Ośrodek Rehabilitacji TrędowatychJEEVODAYA

Social and Leprosy Rehabilitation Centre

Ośrodek rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya w Indiach był jednym z pierwszych miejsc, gdzie podjęto akcję Adopcji Serca. Przed wielu laty Polka z Kanady napisała do ks. Wiśniewskiego, założyciela Ośrodka, żeby był uprzejmy policzyć ile kosztuje utrzymanie jednego dziecka, bo choć nie jest majętna chciałaby wykształcić jedno potrzebujące dziecko. Od tamtej pory minęło ponad 30 lat, wiele dzieci poszło już w dorosłe życie. W Ośrodku jest dziś prawie 500 dzieci pochodzących z rodzin naznaczonych trądem i z najtrudniejszych sytuacji socjalnych lub sierot; wszystkie lub prawie wszystkie są one objęte akcją Adopcji Serca prowadzoną przez Sekretariat Misyjny w Polsce.

Gdyby nie szkoła w Jeevodaya dzieci te musiałyby pracować albo żebrać wraz ze swoimi rodzicami.

 

Więcej o Ośrodku Jeevodaya na stronie www.jeevodaya.org, zasady Adopcji Serca w Jeevodaya http://www.jeevodaya.org/pomoc/adopcja_serca

 

 

dr  Helena Pyz

Helena Pyz – lekarz medycyny, od 1989 r. odpowiedzialna za Ośrodek Rehabilitacji Trędowatych w Indii i skarbnik Stowarzyszenia Jeevodaya zarządzającego Ośrodkiem. Członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.
Oprócz pracy medycznej zajmuje się finansami Ośrodka, troską o ład i wychowanie młodego pokolenia, utrzymuje kontakt z ofiarodawcami na całym świecie oraz Sekretariatem w Polsce.

Dr Helena Pyz w 2005 „za wybitne zasługi w działalności na rzecz potrzebujących pomocy” została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, jest też laureatką nagród m.in. orderu „Ecce Homo”, odznaczenia „Gloria medicine” nadawanego przez Polskie Towarzystwo Lekarskie. Na wniosek ambasadora Polski w Indii, otrzymała order Polonia Restituta.

Na wniosek dzieci Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu przyznała jej w dniu 28 marca 2008 roku Order Uśmiechu.